Okolí Pivovaru Košumberk

Romantický areál košumberského pivovaru, býval součástí hradu a zámku Košumberk, jeho hospodářským zázemím. Dodnes spolu všechny objekty tvoří jedno z nejkouzelnějších míst Pardubického kraje. Další cíle Vašich procházek jsou nedaleko. Nejblíže  může být Paletínská kaple od hradu podél lesa. Cestou od hradu měrem k centru Luže budete míjet hradní minioboru s ochočenými jeleny, kochat se můžete staletými stromy v Hamzově arboretu a když dojdete k chrámu P.Marie na Chlumku čeká Vás prohlídka barokního skvostu. Památková zóna Luže má i další poutavá místa: barokní domy na náměstí, kostel Sv. Bartoloměje, synagoga a zbytky ghetta pod náměstím. Za delší procházku jistě stojí i židovský hřbitov tajemně zasazený na okraj lesa jihovýchodně od centra městečka.

Ideálním prostředkem pro zkoumání přírodních krás okolí je kolo. Vyšlapat můžete např. kopec nad Střemošicemi s obeliskem zvaným Poklona, odkud se Vám otevře neuvěřitelně krásný výhled jako odměna za vynaloženou námahu. Vydejte se na úchvatnou cestu údolím Novohradky s mnoha mlýny až k rokokovému zámku Nové Hrady a dál navštivte skalní město Toulovcovy Maštale. Za vodou v letních vedrech se vydejte do Skutče, kde najdete jak městské koupaliště, tak přírodní zatopené žulové lomy.

V okruhu 25km naleznete historická města Litomyšl, Vysoké Mýto a Chrudim s mnoha muzei a pamětihodnostmi. Za zastavení stojí i zámek ve Slatiňanech se svým hipologickým muzeem a slavným hřebčínem, stejně jako skanzen Veselý kopec u Hlinska.